Jesenné počasie predznamenáva obdobie detskej nádchy

3.10.2017

NEMOCNICA Bánovce, člen skupiny AGEL, v týchto dňoch spúšťa informačnú kampaň, apeluje na rodičov, aby svojím deťom venovali pozornosť, ak trpia nádchou. Toto ochorenie postihuje deti hlavne počas prvých jesenných dní, veľmi rozšírené je v detských kolektívoch.

Rodičia niekedy nevedia, že nádchu možno rozdeliť do dvoch základných skupín. Buď  hovoríme o alergickej alebo nealergickej nádche. Nealergická nádcha trápi deti hlavne v škôlkarských a školských zariadeniach. Najčastejšie je spôsobená  vírusovou infekciou. Na jej prenose sa podieľajú kvapôčky alebo je súčasťou iných infekčných chorôb.

Nádcha sa u detí prejavuje rovnako ako u dospelých. Ide napríklad o sťaženie dýchania,  kýchanie, škriabanie v hrdle a vracanie. Navyše sa môžu prejaviť aj zvýšené teploty.

,,Dôležité je, aby sa nádcha zachytila v časnom štádiu. Cieľom našej  kampane je hlavne upovedomiť rodičov o základných informáciách, ktoré niekedy vôbec nemajú, čo spôsobuje, že deťom nevedia adekvátne pomôcť. Tým sa predlžuje liečba a riziko prenosu v kolektíve," uviedla MUDr. Ivana Hanáková z NEMOCNICE Bánovce.

,,Nádcha trápi malých pacientov zvyčajne sedem až desať dní. Oslabený detský organizmus rýchlejšie podľahne závažnejšiemu ochoreniu. Nádcha v takom prípade môže predznamenať bronchitídu, zápal pľúc, zápal prínosových dutín alebo zápal stredného ucha. Netreba ju preto podceňovať, dodala Ivana Hanáková z NEMOCNICE Bánovce.

Deti, ktoré trpia nádchou je potrebné vo zvýšenej miere hydratovať. Ak nedôjde ani po desiatich dňoch k vyliečeniu a pridružia sa komplikácie, návšteva lekára je nevyhnutá. Potom je  už potrebné indikovať antibiotiká. Najčastejšími  komplikáciami pri nádche sú pokračujúca teplota, silný kašeľ, bolesti hrdla, bolesti ucha, hustý zelenožltý výtok z nosa alebo zápal prínosových dutín. K vyliečeniu a zlepšeniu dýchania pomôže inhalácia, nahrievanie a zvlhčenie prostredia, v ktorom dieťa spí.  Veľkou pomocou pre malých pacientov je zvlhčovač vzduchu, mokrý ručník alebo plienky najlepšie navlhčené vo vode so soľou, napríklad prevesené cez radiátor.