Bánovská nemocnica už zrealizovala 580 operácií jednodňovej chirurgie, najčastejšie sa vykonávajú artroskopické operácie

26.5.2022

Po skončení poslednej vlny pandémie koronavírusu zdravotnícke zariadenia mohutne rozbehli plánované operácie. V Nemocnici AGEL Bánovce sú to predovšetkým zákroky jednodňovej zdravotnej starostlivosti. Pacienti, ktorí dlhé mesiace čakali na svoj zákrok, ktorý im má zlepšiť kvalitu života sa snažia dostať na operáciu čo najskôr a nemocnica robí všetko preto, aby im maximálne vyšla v ústrety.

,,Počet zákrokov v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti po skončení 3. vlny pandémie COVID-19 stúpol. Operácie sa vykonávali aj počas pandémie ale v obmedzenom režime, za prísnych protiepidemiologických podmienok. Každý pacient pred operačným zákrokom musel absolvovať PCR testovanie na COVID-19,“ hovorí  PhDr. Andrea Kusá,  vedúca sestra JZS Nemocnice AGEL Bánovce.

Po prvých výraznejších uvoľneniach protipandemických opatrení na konci februára v nemocnici až do dnešného dňa vykonali 580 operačných zákrokov v lokálnej aj celkovej anestézii, najmä v odboroch ortopedická, chirurgická, cievna jednodňová zdravotná starostlivosť.

Viacerí pacienti kvôli covidovým obmedzeniam sami svoje termíny operácií zrušili z obavy pred možnou nákazou či komplikáciami. ,,Stane sa, že pacienti, ktorí prichádzajú dnes na zákroky, spomenú, že sú radi, že obmedzenia boli zrušené a cítia sa u nás opäť bezpečne. Naplánovať konkrétny operačný zákrok s potrebnými predoperačnými vyšetreniami je jednoduchšie, aj keď čakacie doby sa pre zvýšený záujem pacientov o operácie mierne predĺžili. Sú aj pacienti, ktorí pre odklad zákroku trpeli dlhšie bolesťami a zdravotný problém, ktorý nemohol byť operačným zákrokom eliminovaný, ich obmedzoval v bežnom živote,“ vysvetľuje PhDr. Kusá.

V bánovskej nemocnici v rámci ,,jednodňovky“ lekárske tímy vykonávajú najčastejšie operácie v odbore ortopédia,  či už ide o artroskopické výkony v kĺboch alebo menšie operačné zákroky na ruke, prstoch, zápästí. Zásadnou zmenou sú však potrebné opatrenia. Aktuálne nie je potrebné pred akýmkoľvek zákrokom absolvovať testovanie na COVID-19. Avšak hygienické a protiepidemiologické opatrenia sa aj naďalej v praxi uplatňujú.  ,,V prípade potreby, či podozrenia na ochorenia COVID-19 vieme pacienta otestovať AG testom priamo u nás na pracovisku, pri prijatí. Samozrejme, pacient s akýmkoľvek respiračným ochorením nemôže absolvovať operačný zákrok,“ dodáva na záver vedúca sestra JZS.