Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

038 / 762 41 11

O nemocnici

V lete si treba dávať pozor na hojenie pooperačných rán

13.7.2022

Letné obdobie väčšina z nás využíva na dovolenky, oddych, výlety. V zdravotníckych zariadeniach sa operačné plány realizujú aj počas leta, operácie aj podmienky však majú svoje špecifiká. Čím je letné obdobie špecifické v rámci Jednodňovej zdravotnej starostlivosti objasnila vedúca sestra JZS Nemocnice AGEL Bánovce Andrea Kusá.

V Nemocnici AGEL Bánovce každý mesiac počas leta realizujú cca 140 plánovaných výkonov jednodňovej chirurgie, prevažujú ortopedické operácie.  ,,Asi tak ako všade v nemocniciach, leto je špecifické vyššími teplotami nielen vonku, ale aj na oddeleniach. V lete kvôli dovolenkám býva často v nemocniciach problém s rozpisom služieb personálu. U nás sme to vyriešili tak, že je už niekoľko rokov stanovená „celooddelenská“ dovolenka, kedy si personál hromadne čerpá dovolenku a potom sa vráti oddýchnutý a kompletný opäť do práce,“ hovorí o zaužívanej praxi vedúca sestra JZS. Bánovská nemocnica aj v súčasnosti vykonáva väčšinu zákrokov spadajúcich pod jednodňovú zdravotnú starostlivosť. Výhodou sú krátke čakacie časy a tiež fakt, že tu nemajú problém zabezpečiť pre tieto operácie personál.

Leto je však obmedzujúcim faktorom pre niektoré operačné výkony. ,,Počas leta sú práve kvôli diskomfortu v dôsledku tepla obmedzené napríklad operácie varixov (kvôli potrebe nosenia kompresných pančúch),“ hovorí Andrea Kusá. Všetky operácie sú rozplánované tak, aby vyhovovali aj pacientom. V lete je kvôli vysokým teplotám náročnejšie aj  pooperačné obdobie. ,,Máme vyššie riziko zdĺhavejšieho hojenia rán, vyššie riziko vzniku infekcií operačných rán,“ vysvetľuje A. Kusá s tým, že je potrebné dodržiavať zásady, aby sa hojenie rán po operácii neskomplikovalo. ,,Starostlivosť o každú pooperačnú ranu je individuálna, podľa odporučenia lekára. V zásade platí ranu držať v suchu, obväz nenamáčať. Preväz sa väčšinou realizuje v chirurgickej ambulancii. Pokiaľ by bolo nevyhnutné preväz operačnej  rany vykonať doma (obväz sa ušpiní, zamáča, zošmykne...), treba dodržiavať aseptické zásady, teda preväz realizovať  čistými, umytými, vydezinfikovanými rukami, ranu jemne dezinfikovať, prekryť čistým, najlepšie sterilným gázovým štvorcom a následne prelepiť, obviazať,“ hovorí skúsená vedúca sestra JZS.

Späť

Kontakt pre médiá

Mgr. Eva Peterová, hovorkyňa AGEL SK

Mgr. Eva Peterová
hovorkyňa AGEL SK
hovorca@agel.sk

Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.

Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL