Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

038 / 762 41 11

O nemocnici

Seniori sú na dehydratáciu náchylnejší, pitný režim si musia strážiť

22.3.2024

Pri príležitosti Svetového dňa vody, ktorý si pripomíname 22. marca, je potrebné upriamiť pozornosť na dôležitosť pitného režimu, obzvlášť u starších ľudí. Mnohí seniori v dôsledku jeho podceňovania trpia dehydratáciou, čo môže skomplikovať ich zdravotný stav.

Geriatrickí pacienti sú obzvlášť rizikovou skupinou. Ide zväčša o pacientov s viacerými chronickými ochoreniami, ktoré sa v kombinácii s nedostatočným pitným režimom môžu výrazne zhoršiť.  „Pocit smädu, vo všeobecnosti, nie je dostatočným dôkazom toho, či človek pije dosť tekutín. Zvyčajne ho pociťujeme až vtedy, keď má telo vody naozaj nedostatok. Starší ľudia pritom smäd cítia ešte menej, následkom čoho sú na dehydratáciu náchylnejší,“ vysvetlila riaditeľka Nemocnice AGEL Bánovce a primárka oddelenia dlhodobo chorých PhDr. MUDr. Mina Bobocká, MBA, MPH.

 

Dehydrovaný človek menej močí, zvyšuje sa mu tep, znižuje krvný tlak a okysličenie krvi, ktorá je zároveň hustejšia a viac zaťažuje srdce. „Starší ľudia užívajú množstvo liekov, ktoré organizmus zaťažujú, často ich trápi vysoká hladina sodíka, užívajú lieky na odvodnenie. Keď organizmus nie je dostatočne hydratovaný, hrozí nielen kolaps z dehydratácie, ale aj narušenie mnohých biologických procesov, ktoré v tele prebiehajú. To sa môže negatívne podpísať pod celkový zdravotný stav aj prognózy pacientov,“ upozorňuje skúsená lekárka.

 

Seniorom odborníci neodporúčajú piť tekutiny nárazovo, ale radšej menej a pravidelne. Je potrebné, aby vodu mali stále po ruke, obzvlášť, ak majú problém s pohybom. „Mám vo zvyku pacientom poradiť, aby si ráno napustili fľašu vody, lebo si tak vedia ľahšie skontrolovať, koľko tekutín vypili. Vhodné je tiež konzumovať ovocie, zeleninu a polievky. Naopak, čierny čaj, káva či alkohol dehydratáciu organizmu ešte viac podporia. O stave hydratácie veľa napovie samotné telo. Moč by nemal byť koncentrovaný, jazyk suchý a biely a pokožka je pri dostatočnom pitnom režime elastická,“ uzatvára MUDr. Bobocká.

Späť

Kontakt pre médiá

Mgr. Eva Peterová, hovorkyňa AGEL SK

Mgr. Eva Peterová
hovorkyňa AGEL SK
hovorca@agel.sk

Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.

Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL