Pľúcna ambulancia bánovskej nemocnice sa sťahuje do moderných priestorov, nové prístroje výrazne zlepšia možnosti diagnostiky

5.6.2023

Pľúcna ambulancia Nemocnice AGEL Bánovce bude od 12. júna 2023 sídliť v nových priestoroch. Jej pracovisko sa bude nachádzať vedľa novozriadeného CT pracoviska. Okrem moderných priestorov pacientom ponúkne aj rozšírenie spektra vyšetrení, a to vďaka novému prístrojovému vybaveniu.

„Priestory bývalého odberového miesta prešli kompletnou rekonštrukciou a modernizáciou za účelom vytvorenia nového pracoviska pľúcnej ambulancie,“ uviedol námestník riaditeľa pre ekonomiku, technické a prevádzkové činnosti Ing. Vladimír Záborský. Vďaka finančnej podpore zdravotnej poisťovne Dôvera sa vedeniu nemocnice podarilo významne rozšíriť prístrojové vybavenie ambulancie a skvalitniť tak spektrum poskytovanej  starostlivosti. Vďaka finančnej podpore vo výške 18 000 eur nemocnica zakúpila prístroj na meranie difúznej kapacity pľúc Diffustik. „Tento prístroj meria prechod plynov cez alveolokapilárnu membránu pľúc, využitie má najmä pri postcovid stavoch, intersticiálnych pľúcnych ochoreniach, dušnosti, systémových ochoreniach spojiva, emfyzéme pľúc (rozdutie pľúc) a podobne,“ objasnila riaditeľka nemocnice PhDr. MUDr. Mina Bobocká, MBA, MPH.

Okrem toho je novinkou vo výbave pľúcnej ambulancie aj Bodystik, teda bodypletysmografia. „Ide o rozšírenú spirometriu, ktorou sa merajú všetky objemy a kapacity pľúc, ktoré nie je možné zmerať základnou spirometriou. Je to citlivejšia metóda v rámci diferenciálnej diagnostiky a zároveň jediná metóda na presné stanovenie reštrikčnej ventilačnej poruchy pľúc,“ vysvetlila M. Bobocká s tým, že nemocnica zakúpila tiež nový profesionálny pulzný oxymeter, ktorý meria nasýtenie krvi kyslíkom.

Rozšírené spektrum vyšetrení a moderné priestory zvýšia nielen komfort, ale aj dostupnosť pokročilej diagnostiky v regióne. „Nové prístroje významne zlepšia možnosti diagnostiky v rámci jedného pracoviska, prinesú zlepšenie v liečbe pľúcnych ochorení a v neposlednom rade, pacienti za týmito vyšetreniami nemusia vycestovať mimo okresu Bánovce nad Bebravou,“ dodala MUDr. Bobocká.