Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

038 / 762 41 11

O nemocnici

Hlasné chrápanie s tichými pauzami môže značiť vážny problém: screening spánkového apnoe môžu pacienti absolvovať aj v bánovskej nemocnici

15.8.2023

Zdravý spánok je nevyhnutnou súčasťou života. Dôležitá je nielen jeho dĺžka, ale aj kvalita. Tú môžu narušiť rôzne poruchy, ktoré potom ovplyvňujú fungovanie aj počas dňa, energiu, vitalitu a celkový zdravotný stav. Medzi časté poruchy spánku patrí spánkové apnoe. Pacientom ho vďaka novému prístroju dokážu diagnostikovať aj v Nemocnici AGEL Bánovce.

Spánkové apnoe je civilizačné ochorenie, ktoré má diagnostikované 5-8 % populácie. „Zjednodušene ide o stav, pri ktorom sa dýchanie počas spánku zastavuje na viac ako 10 sekúnd a deje sa to v priebehu noci opakovane. Obvykle je na naštartovanie dýchania potrebné sa krátko prebudiť, nastáva takzvané strhnutie zo spánku,“ vysvetľuje pneumologička MUDr. Ľubica Schutová, MPH. Syndróm spánkového apnoe sa vyskytuje až 2x častejšie u mužov ako u žien a prevažný výskyt lekári zaznamenávajú vo vekovej kategórii 40 – 50 rokov. Nezriedka sa objavuje aj u žien v období menopauzy. „Jedným z najväčších rizikových faktorov je obezita. Nahromadený tuk v oblasti krku môže počas spánku zatláčať dýchacie cesty a obmedzovať tak dýchanie. Okrem toho bývajú problémom aj zväčšené krčné či nosné mandle, fajčenie, vysoký krvný tlak, pitie alkoholu či užívanie sedatív,“ vymenovala skúsená lekárka.

 

V spánku sú svaly v ľudskom tele zrelaxované, ich napätie klesá a okolité tkanivá tak jednoduchšie dokážu spôsobiť útlak dýchacích ciest. Typickým príznakom spánkového apnoe býva hlasné chrápanie, ktoré mení svoju intenzitu a býva prerušované apnopickou pauzou bez nádychu, počas ktorej nastáva úplné ticho. „Ochorenie neovplyvňuje len spánok, ale aj fázu bdenia. Pacienti bývajú výrazné unavení, keďže ich spánok je nekvalitný, môžu dokonca upadať do mikrospánku. Budia sa s pocitom sucha v ústach či s bolesťou hlavy, následne sa počas dňa ťažko sústredia, majú problém udržať pozornosť, sú nervózni. Spánkové apnoe je však nielen nepríjemné, ale z dlhodobého hľadiska aj nebezpečné. Môže sa podpísať pod vznik chorôb kardiovaskulárneho systému, pretože náhle poklesy koncentrácie kyslíka v krvi sú pre srdce a cievy záťažou,“ objasnila MUDr. Schutová.

 

Syndróm spánkového apnoe patrí medzi výrazne poddiagnostikované ochorenia, keďže ho pacienti často nepovažujú za dostatočne dôležité a nevyhľadajú lekársku pomoc. Vyšetrenie, takzvaný apnoe screening, sa s cieľom zlepšenia diagnostiky rozhodla začať realizovať aj Nemocnica AGEL Bánovce. Pacienti ho môžu absolvovať práve v rámci pneumologickej ambulancie. „Vyšetrenie sa realizuje pomocou pulzného oxymetra s pamäťovým záznamom, ktorý požičiavame pacientom domov na jednu noc. Je to prístroj podobný tomu, ktorí pacienti poznajú z pandémie koronavírusu, kedy im lekár v určitých prípadoch odporučil kúpiť v lekárni prístroj na meranie množstva kyslíka v krvi, pulzný oxymeter. V obvyklom čase, keď pacient chodí spať a už nepozerá TV a ani nečíta, si prístroj pripne na prst ruky pomocou mäkkého obalu. Následne lekár vyhodnotí záznamy počas vyšetrovanej noci a určí ďalší postup. Ráno, keď sa pacient zobudí, prístroj si odopne z prsta a vypne prístroj, tým sa vyšetrenie ukončuje. Prístroj následne donesie na našu ambulanciu, kde výsledky vyhodnotíme a stanovíme ďalší postup. V prípade, že na základe tohto vyšetrenia máme podozrenie na spánkové apnoe, pacienta odošleme do spánkového laboratória, kde mu po komplexnejšom vyšetrení bude poskytnutá liečba,“ vysvetlila pneumologička MUDr. Ľubica Schutová, MPH, priebeh nebolestivého vyšetrenia.

 

Pacienti s potvrdeným syndrómom spánkového apnoe sa nemusia obávať, že by počas noci úplne prestali dýchať, nejde o akútne ochorenie. Problémom sa však stáva neliečená diagnóza, ktorá spôsobuje veľkú záťaž srdcovocievneho systému s následkami ako je srdcový infarkt, mozgová mŕtvica, rôzne arytmie srdca. „Liečba spočíva v zavedení opatrení, ktoré pomôžu zmierniť príznaky. Kľúčové býva zníženie hmotnosti, nepiť alkohol a neužívať lieky na spanie, pri stredne ťažkých a ťažkých formách ochorenia sa ako liečba prvej voľby využíva aj prístrojová liečba, rôzne ústne pomôcky a prípadne chirurgická terapia, napríklad odstránenie mandlí, posun čeľuste a podobne. Dôležité však je v prvom rade vyhľadať lekára – ako pri väčšine ochorení, aj tu platí, že čím skôr sa začne pracovať na odstránení príčiny, tým sú prognózy lepšie,“ podotkla odborníčka.

 

Na konzultáciu a vyšetrenie sa pacienti môžu objednať na tel. 038/762 43 91. Na vyšetrenie je okrem odporúčania formou výmenného lístka od všeobecného lekára alebo špecialistu potrebné priniesť aj zdravotný záznam, prípadné výpis z neho. Vyšetrenie je hradené zo zdravotného poistenia, poplatok za zapožičanie prístroja je stanovený na 25 eur.

Späť

Kontakt pre médiá

Mgr. Eva Peterová, hovorkyňa AGEL SK

Mgr. Eva Peterová
hovorkyňa AGEL SK
hovorca@agel.sk

Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.

Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL