Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

038 / 762 41 11

O nemocnici

„Úrazy na trampolíne vedia vždy prekvapiť nielen svojou rozmanitosťou, ale aj závažnosťou,“ hovorí úrazový chirurg bánovskej nemocnice

24.8.2023

Dva mesiace prázdnin sa chýlia ku koncu. Pre žiakov znamenali kopu voľného času, zážitkov a šantenia, pre lekárov v chirurgických ambulanciách sa však niesli aj v znamení zvýšeného počtu úrazov, najmä tých u detí. Výnimkou nebola ani úrazová ambulancia bánovskej nemocnice.

Hoci u dospelých je výskyt úrazov približne rovnaký počas všetkých mesiacov v roku, letné obdobie je špecifické nárastom počtu úrazov u detí. „Ako sú pre zimu typické úrazy na zľadovatených povrchoch, s nástupom leta sa na ambulanciách kopia zranenia súvisiace s prácami okolo domu a záhrady či so športom. V letných mesiacoch sa však stretávame s podstatne väčším množstvom detských pacientov a široké je aj spektrum zranení – od obyčajného narazenia prsta až po viacpočetné zlomeniny,“ uviedol úrazový chirurg Nemocnice AGEL Bánovce MUDr. Michal Briatka.

 

Najčastejšie úrazy u detí súvisia so športovými aktivitami, ale zraniť sa malí pacienti dokážu aj pri obyčajnej naháňačke. „Úrazy na trampolíne vedia vždy prekvapiť nielen svojou rozmanitosťou, ale aj závažnosťou. Obyčajná trampolína, ktorú má mnoho ľudí už aj doma na dvore, dokáže spôsobiť ťažké zlomeniny, dokonca nie vzácne aj s trvalými následkami. Ďalšou samostatnou kategóriou sú úrazy detí, ale aj dospelých, na elektrokolobežkách. Pád z kolobežky vie v okamihu zmeniť život,“ upozorňuje odborník.

 

V prípade jazdy na bicykli či kolobežke treba byť vždy obozretný. Nebezpečný môže byť aj náraz o ich riadidlá. „Zaujímavým úrazom, s ktorým som sa stretol, bol obyčajný náraz dieťaťa bruchom o rukoväť kolobežky, ktorý by sa na prvý pohľad vôbec nezdal závažný. Následkom však bolo krvácanie do pečene s nutnosťou hospitalizácie a pozorovanie pacienta na jednotke intenzívnej starostlivosti. Pri mnohých úrazoch je dôležitejšia ako ostražitosť samotná prevencia. Chrániče, vhodná obuv, poučenie dieťaťa a prilba by mali byť úplnou samozrejmosťou. Možno sa to zdá ako obohratá platňa, ale práve prilba dokáže v mnohých prípadoch zachrániť život,“ dodáva MUDr. Briatka.

Späť

Kontakt pre médiá

Mgr. Eva Peterová, hovorkyňa AGEL SK

Mgr. Eva Peterová
hovorkyňa AGEL SK
hovorca@agel.sk

Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.

Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL