Pacientom bánovskej nemocnice prinesie úľavu bezbolestná rázová vlna

13.2.2024

Bánovská nemocnica má vo svojej výbave ďalšiu novinku. Je ňou prístroj spájajúci bezbolestnú rázovú vlnu s diatermiou, teda hĺbkovým prehrievaním tkanív. Ošetrenie je obzvlášť vhodné pri bolestiach chrbta, kĺbov, svalov, pri pätovej ostrohe, problémoch s karpálnym tunelom či tenisovým lakťom.

Nemocnica AGEL Bánovce v uplynulých týždňoch rozšírila svoje vybavenie o prístroj ShockWave Dual Powerm v hodnote takmer 25-tisíc eur. Ten v sebe spája tri účinné terapeutické energie, a to bezbolestnú rázovú vlnu, diatermickú biostimuláciu a transdermálny prenos. Záujemcom bude terapiu aplikovať fyzioterapeutka certifikovaná na jeho použitie. „Prístroj sme sa rozhodli zakúpiť preto, že má širokospektrálny, okamžitý, ale zároveň dlhodobý účinok. Odporúča sa absolvovať aspoň päť sedení. Vďaka tomu, že prístroj v sebe spája rázovú vlnu a diatermiu, efekt je intenzívnejší ako pri klasickej známej bolestivej rázovej vlne. Ošetrenie je teda úplne bezbolestné, pacienti ho dokonca opisujú ako príjemne relaxačné, má hĺbkový regeneračný efekt, účinne rozpúšťa kalcifikáty a fibrotizujúce tkanivo, stimuluje tvorbu látok tlmiacich bolesť, redukuje zápal a pomáha tiež s hojením a regeneráciou kostí. Diatermia má biostimulačný efekt, pôsobí na uvoľnenie spazmov a zvýšenie prekrvenia,“ vysvetlila riaditeľka nemocnice PhDr. MUDr. Mina Bobocká, MBA, MPH.

Bezbolestná rázová vlna s diatermiou má široké spektrum použitia. „Jej použitie sa odporúča najmä u pacientov s chronickými aj akútnymi bolesťami chrbta, ale napríklad aj pri bolestiach ramena. Skvelé účinky má aj na rozpúšťanie kalcifikátov pri pätovej ostrohe či iných bolestiach päty, pomáha pri distorzii členka, bolestiach kolena, lakťa, artritíde, pooperačných stavoch aj pri známom syndróme karpálneho tunela,“ ozrejmila certifikovaná fyzioterapeutka Bc. Janka Malinová. Hoci je ošetrenie bezpečné a nemá vedľajšie účinky, neodporúča sa u osôb s akútnymi infekciami kože, nádorovými ochoreniami, s epilepsiou, s kardiostimulátormi či kovovými implantátmi v mieste ošetrenia, u osôb s poruchou zrážanlivosti krvi a tiež u tehotných žien a mamičiek počas šestonedelia.

Ošetrenie bezbolestnou rázovou vlnou s diatermiou je od februára prístupné aj verejnosti. Jedna aplikácia je spoplatnená sumou 20 eur, odporúča sa absolvovať päť sedení, pričom piate ošetrenie je zdarma.  Vyškolený personál terapiu podáva v pracovných dňoch od 12:30 do 14:30. V prípade záujmu o konzultáciu stačí zavolať na tel. 0903 491 501 v pracovných dňoch od 11:00 do 15:00.