Nové rehabilitačné prístroje v Nemocnici AGEL Bánovce pomôžu s rýchlejším a efektívnejším zotavením po operáciách
17.4.2025
Oddelenie fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Bánovce rozšírilo svoje vybavenie o trojicu terapeutických prístrojov – ramennú motodlahu, kolennú motodlahu a moderný trakčný stôl. Tieto prístroje pomáhajú pacientom s návratom k pohybu po úrazoch, operáciách, ale aj pri chronických ochoreniach pohybového aparátu.
Nemocnica AGEL Bánovce dlhodobo investuje do skvalitňovania služieb a vybavenia jednotlivých oddelení. V uplynulom období pribudli nové prístroje v rámci lôžkovej aj ambulantnej časti rehabilitačného oddelenia. Kolenná motodlaha, ramenná motodlaha a trakčný stôl pacientom prinášajú komfortnejšiu, cielenejšiu a šetrnejšiu liečbu, ktorá uľahčuje návrat k pohybu po operáciách, úrazoch či pri chronických bolestiach pohybového aparátu.
Kolenná motodlaha patrí medzi najefektívnejšie pomôcky v počiatočných fázach rehabilitácie dolných končatín. Jej použitie je obzvlášť dôležité po totálnej endoprotéze kolenného kĺbu, po artroskopických výkonoch či rekonštrukciách väzov, ktoré patria medzi časté ortopedické zákroky. Cieľom jej využitia je obnoviť rozsah pohybu v kĺbe čo najskôr po operácii, a to bez bolesti a nadmerného zaťaženia operovanej končatiny. „Prístroj je navrhnutý tak, aby umožnil plynulé a nastaviteľné pasívne ohýbanie a vystieranie kolena v bezpečnom rozsahu. Pohyb je pomalý, riadený a opakovateľný – čím sa zabezpečuje prekrvenie mäkkých tkanív, znižuje opuch, predchádza tvorbe zrastov a zlepšuje sa celková mobilita kĺbu. Tým sa zároveň minimalizuje riziko pooperačných komplikácií, ako sú stuhnutie kolena či oneskorené hojenie,“ vysvetľuje primárka oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Bánovce MUDr. Oksana Kosztroba. Využitie kolennej motodlahy je vhodné najmä počas hospitalizácie, preto slúži primárne pacientom lôžkového rehabilitačného oddelenia. Prístroj sa nastavuje individuálne podľa stavu pacienta a odporúčaní odborníka.
Ramenná motodlaha je súčasťou vybavenia ambulantnej časti rehabilitačného oddelenia a predstavuje moderný a mimoriadne efektívny nástroj pasívnej rehabilitácie ramenného kĺbu. Využíva sa najmä u pacientov po ortopedických zákrokoch, pri úrazoch ramenného pletenca alebo pri syndróme zamrznutého ramena, ktorý sa vyznačuje bolestivým obmedzením pohyblivosti ramena. „Prístroj umožňuje precízne, kontrolované a bezpečné vedenie pohybu v požadovanom rozsahu bez nutnosti aktívneho zapojenia svalov pacienta. Vďaka tejto pasívnej terapii sa výrazne znižuje riziko stuhnutia kĺbu, zlepšuje sa prekrvenie tkanív a podporuje sa proces hojenia. Zároveň sa tým urýchľuje návrat funkčnosti postihnutej končatiny a znižuje sa aj spotreba liekov proti bolesti,“ hovorí MUDr. Kosztroba s tým, že motodlaha umožňuje individuálne nastavenie uhla a rýchlosti pohybu podľa aktuálneho stavu pacienta, čo zabezpečuje vysoký komfort aj pre osoby s nižšou toleranciou bolesti.
Ďalšou novinkou, tentoraz zameranou na pacientov s bolesťami chrbtice, je trakčný stôl. Medzi najčastejšie príčiny bolesti chrbtice patrí jej preťaženie, svalové napätie alebo degeneratívne zmeny, ktoré spôsobujú útlak nervových koreňov a obmedzujú pohyblivosť. Trakčný stôl, ktorý je k dispozícii pacientom ambulantnej rehabilitácie, ponúka neinvazívne riešenie týchto problémov formou cieleného a kontrolovaného naťahovania chrbtice. „Táto pomôcka pracuje na princípe tzv. mechanickej trakcie, pri ktorej dochádza k jemnému oddialeniu stavcov a uvoľneniu priestoru pre medzistavcové platničky a nervové korene. Trakcia pomáha zmierňovať tlak, uvoľňuje svalové spazmy a podporuje celkové prekrvenie tkanív v oblasti chrbtice. Účinná je najmä pri bolestiach v oblasti krčnej, hrudnej a driekovej chrbtice, pri herniách platničiek, ischemických ťažkostiach alebo ako súčasť liečby funkčných porúch chrbtového svalstva. Pacient počas terapie pokojne leží, pričom sila a smer ťahu sú nastavené podľa jeho stavu. Samozrejme, aj táto terapia má kontraindikácie, preto môže byť použitá len s odporúčaním lekára, so zreteľom na aktuálny stav pacienta, jeho diagnózu a ostatné pridružené diagnózy,“ objasnila MUDr. Oksana Kosztroba.
Kontraindikácie na používanie nových prístrojov podľa primárky zahŕňajú akútne zápaly, infekcie, nestabilitu kĺbov, otvorené rany alebo krvácanie. Pred zahájením terapie je vždy potrebné vykonať podrobnú diagnostiku a konzultáciu s lekárom. „Nové prístroje nám umožňujú prispôsobiť liečbu potrebám našich pacientov a urýchliť ich zotavenie. Je pre nás dôležité, aby pacienti cítili, že sú v dobrých rukách,“ dodala MUDr. Kosztroba.
SpäťKontakt pre médiá
Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.
Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL